Система кредитного скорингу

image-description

Якщо раніше поняття «кредит» у середньостатистичного представника пострадянського суспільства асоціювалося із паперовою тяганиною, довгим очікуванням на рішення про видачу позики від фінансової установи та неприємною повинністю, що тяжіє над людиною, то сьогодні це слово все рідше викликає відторгнення у свідомості споживача. Ця заслуга можлива завдяки вдосконаленню системи кредитування та, зокрема, використанню кредитного скорингу для оцінки ризиків.

Визначення кредитного скорингу та мета його використання

Під скорингом розуміють математичний або статистичний підхід, з допомогою якого (на основі конкретних відомих характеристик або таких, що визначаються) можливе прогнозування шуканої характеристики, яку на даний момент неможливо визначити. Важливо те, що метод скорингу виключає виявлення причинно-наслідкових зв’язків, а спирається на прагматизм.

Кредитний скоринг використовується головним чином у фінансовій сфері при кредитуванні фізичних осіб для вирішення таких задач, як оцінка кредитоспроможності особи та управління ризиками. Спирається він на аналіз кредитних історій тисяч людей, в результаті чого було знайдено зв'язок між платоспроможністю клієнта та певними його характеристиками.

Вперше метод скорингу був використаний у 20-х рр. 20 ст. для сортування об’єктів, що не мають спільних ознак, а 1956 року американці Б. Файр та Е. Айзек розробили першу скорингову модель, що призвела до справжньої революції на американському фінансовому ринку. З роками ця система оцінки «благонадійності» позичальника зазнала змін та вдосконалень, завдяки чому робота сучасних банків та фінансових організацій відрізняється більшою оперативністю та ефективністю.

Види скорингу: як це працює

Зазвичай розрізняють три види скорингу:

  1. Скоринг заяв;
  2. Поведінковий скоринг;
  3. Скоринг за стягненням.

Прерогативою першого виду кредитного скорингу можна назвати визначення рівня ризику дефолту на етапі ухвалення рішення про видачу кредиту (а в разі позитивного рішення – і умов кредитування) потенційному позичальнику на базі інформації, що наявна в момент подання заяви – даних із заяви, приватних даних організації, інформації від кредитного бюро (вік, наявність вищої освіти, сімейний стан, кількість дітей тощо).

Поведінковий скоринг оперує цілим набором рішень та інструментів, що використовуються варіативно для різноманітних видів кредитування, та відслідковує використання та повернення коштів, зміну кредитоспроможності клієнта надалі тощо.

Поведінковий скоринг трансформується у скоринг за стягненням, коли оцінюються ризики відстрочки платежа та/або неповернення грошей та застосовуються необхідні для припинення цих дій заходи з боку установи-кредитора.

Як працює УЛЬТРАКЕШ

Сервіс електронної видачі онлайн кредитів на картку УЛЬТРАКЕШ відрізняється особливою оперативністю щодо ухвалення рішень про кредитування, що можливо завдяки використанню всередині компанії вдосконаленої системи кредитного скорингу для визначення ризиків. Заповнивши запропоновану анкету в режимі онлайн, ви витратите не більше 20 хвилин на очікування рішення з боку компанії, після чого кошти надійдуть на банківську картку та у ваші руки.

Поділитися:

Не пропускай новини, підпишись на нашу розсилку