Кредитування у банку сьогодні – популярна послуга, якою користується величезне число позичальників. Банки пропонують різноманітні варіанти користування кредитом, і один з таких – видача фінансових коштів за наявності поручительства. Поручитель по кредиту – умова, яка спрощує видачу коштів клієнту, оскільки є гарантії з боку третьої особи. Здавалось би, ця обставина робить вашу з банком співпрацю більш вигідною. Але не все так просто. Про плюси та мінуси кредиту з поручителем читайте нижче.
Поручительство – це тип взаємовідносин, згідно з яким третя особа, що назвала себе поручителем, виконує своє зобов’язання за кредитним продуктом. Умовно кажучи, така людина частково або повністю віддає банку узяті кредитні кошти, якщо цього не зробив сам позичальник. Юридичні зобов’язання підтверджуються підписанням договору, в якому прописуються умови, сума та термін повернення. Чим більший кредит, тим більше потрібно поручителів з боку особи, що звернулася. Якщо поручитель не підписував договір, то вимагати від нього повернення кредиту банк не має права.
Таким чином, на позичальникові та поручителі лежить солідарна відповідальність та погашення займу. Якщо боржник не може чи не бажає повертати кредитні кошти, це має зробити поручитель. Відповідальність на них обох (чи більшому числі осіб із поручительством) лежить до тих пір, доки борг не буде погашено. Якщо не прописані умови в договорі, може виявитися, що поручитель виплатить більшу частину, аніж позичальник. Таким чином, він сам виступає у ролі кредитора та може вимагати від позичальника, аби той повернув йому витрачені кошти. Це здійснюється через суд.
Плюси кредитування на таких умовах для позичальника очевидні:
Займ видається на вигідніших умовах, оскільки гарантії повернення грошей банку значно вищі. У зв’язку з цим банки надають кредитний продукт із меншою відсотковою ставкою та на триваліший термін; обставини, за яких накладається пеня, обговорюються окремо;
Якщо обидві особи ведуть підприємницьку діяльність та мають спільну справу, покладена матеріальна відповідальність при кредитуванні дозволяє кредитуватися також більш вигідно для позичальника.
Що дають ці зобов’язання особі, яка гарантує виплату?
Якщо в певний проміжок часу ви були гарантом виплати кредиту, це позитивно вплине на вашу кредитну історію. Відповідно, в майбутньому ви самі зможете оформити кредит на оптимальних для себе умовах;
Якщо в договорі зафіксована можливість коректувати відсоткову ставку, після того, як здійснено перший платіж, з гаранта знімаються зобов’язання по кредиту;
В ситуації, коли поручитель повернув фінансові кошти, а після цього позичальник також закрив борг, гаранту сплачується сума.
Якщо позичальник не може повернути узятий кредит, поручитель стає боржником згідно договору, та повернення коштів вимагатимуть з нього. Також він зобов’язаний покрити усі пені та штрафи, інші витрати, що з’являються в ході судової тяганини;
Якщо поручитель відмовляється платити, банк може вимагати виплату через судовий позов;
Поручителю в поточному стані навряд дадуть кредит, оскільки банківські заклади врахують, що повертати йому доведеться два займи.
Стати поручителем по кредиту без згоди в Україні неможливо, але матеріальна відповідальність за кредит – чималий ризик, на що варто звернути увагу.