Історія виникнення кредиту

image-description

Кредити сьогодні міцно увійшли в наше життя. Навіть якщо ви не звертаєтеся до фінансових організацій за кредитуванням, то напевно стикаєтеся з пропозицією таких послуг, з рекламою. Але яка історія виникнення споживчого кредиту? Коли люди вперше стали брати гроші в борг? Чи існувала така практика в давнину або це виключно сучасна "розробка"?

Скажемо відразу — потреба в позиках у людей існувала завжди. Тому історія виникнення кредиту дуже давня. Перші письмові згадки про кредитування відносяться ще до 2000 р. до н. е. Цікаво, що вже в той час існувало різне ставлення до позик і до людей, які зверталися за такою послугою. Наприклад, в Стародавньому Римі вважали, що тільки гідні жителі міста можуть отримати таку позику. Звідси, до речі, І сталося сучасне слово "кредит", адже в перекладі з латині воно позначає "вірю, довіряю". А в Стародавньому Єгипті був складений перший кредитний договір (природно, мова йде про документи, що дійшли до наших днів).

Як платили за кредитами в давнину?

Якщо говорити про історію виникнення кредиту, то становище боржників було поганим. Вони в буквальному сенсі ризикували всім:

  1. Наприклад, договір складався таким чином, що боржник просто не міг попросити відстрочки або "забути" про борг. Якщо він вчасно не віддавав позикові кошти, то просто ставав рабом кредитора. Такі умови були у єгиптян.

  2. У римлян боржника саджали у в'язницю. Якийсь час його могли викупити родичі. Але найчастіше ув'язненого просто відвозили на невільничий ринок і продавали будь-кому, хто готовий був дати за нього суму боргу.

  3. У Стародавній Греції з'явилося поняття "іпотека". В іпотеку тут продавали землю. Ділянка залишалася власністю кредитора до тих пір, поки позичальник не виплачував повністю борг.

  4. У Російській імперії існувало поняття "боргова яма", а також каторжні роботи за невиплату боргу. Причому постраждати міг і сам боржник, і вся його сім'я.

Хто виступав у ролі позичальника?

Історія розвитку кредиту говорить про те, що найбільшими позичальниками в усі часи були храми і церкви, а найбільшими боржниками, як не дивно, — королі і їх свита.

Також були поширені споживчі кредити або позики, коли, наприклад, бідний селянин позичав у багатого сусіда міру зерна, щоб дожити до врожаю.

Перші лихварі, які займалися саме позиками, з'явилися ще в Стародавньому Римі. З того часу грошові та речові кредити існували приблизно в однаковій пропорції. Був в історії і період, коли кредитори піддавалися гонінням: наприклад, в Середні століття в католицькій Європі вважалося ганебним заробляти на відсотках від грошових позик. Це не тільки не заохочувалося, а й каралося церквою. У цей період часу починає процвітати торгівля цінними паперами, векселями. Це дозволяло обійти заборону Папи Римського і отримувати прибуток від тих же позик.

У 15-16 століттях в роботу "банкірів" стало втручатися держава. Наприклад, в Англії в 1545 році максимальна річна ставка за кредитами не могла перевищувати 10% на рік. В епоху Відродження позики були вже повністю узаконені і регулювалися державними структурами. А під час промислової революції вже відкривалися повноцінні комерційні банки, причому більшість з них працювали як структура з розвиненими філіями.

Активність споживчого кредитування особливо посилилася в Європі в 1950-х.в СРСР воно не було поширене, і стало активно розвиватися тільки в 1990-х. 

Починаючи з 2000-х активно набирає популярність онлайн кредити. Сьогодні ставлення до кредитів у всіх різний. Ми вважаємо, що це - корисний фінансовий інструмент, але користуватися ним потрібно розумно.

В епоху сучасних технологій можна взяти позику навіть не виходячи з дому. Скористайтеся унікальною пропозицією на другий кредит до 80% від ULTRACASH, оформьте моментальний займ online.

 

Поділитися:

Не пропускай новини, підпишись на нашу розсилку