"КРЕДИТНА ІСТОРІЯ": як відсотки впливають на наше життя

image-description

"Геній - це 1% натхнення і 99% наполегливої роботи" Томас Алва Едісон

Часом ми і не замислюємося, наскільки тісно пов'язано наше життя з відсотками. А тим часом цей економічний термін увійшов у всі без винятку соціальні сфери так міцно, що існування їх без відсотків просто не можливо. В відсотках відбуваються наукові та медичні обчислення, публікуються статистичні звіти. На заводах аналізують, який відсоток жирності надати тому чи іншому кисломолочному продукту. Без відсотків не обійтися, коли підраховуються голоси на виборах. Таким чином, від простого значка "%" залежить, якому з кандидатів віддати перемогу. Без відсотків ми не змогли б дізнатися, що 80% населення Землі регулярно вживає в їжу комах, а повітря на 78% складається з азоту. Без розрахунку відсотків ми не можемо взяти кредит на нерухомість, побутову техніку або автомобіль.

Ще в стародавні часи відсотки отримали широке застосування, завдяки своїй простоті та універсальності. "Слово "відсоток" походить від латинського "pro centum", що буквально означає "за сотню" або "зі ста". Відсотками дуже зручно користуватися на практиці, оскільки вони висловлюють частини цілих чисел в одних і тих же сотих частках. Це дає можливість спрощувати розрахунки і легко порівнювати між собою і цілими", - пишуть у науково-популярному блозі Rasnajamatematika.blogspot.com.

Відомо, що індійські математики проводили обчислення відсотків, застосовуючи так зване потрійне правило, тобто користуючись пропорцією. Вони могли проводити більш складні обчислення із застосуванням відсотків. Грошові розрахунки із застосуванням відсотків були особливо поширені також і в Стародавньому Римі. Вони називали відсотками гроші, які платив боржник позикодавцю за кожну сотню. Римський сенат навіть повинен був встановити максимально допустимий відсоток, що стягується з боржника, так як деякі позикодавці були надто завзяті в отриманні процентних грошей. Від римлян відсотки перейшли до інших народів.

Вперше опублікував таблиці для розрахунку процентів у 1584 році Симон Стевіном, інженер з міста Брюгге. Учений отримав популярність завдяки великій різноманітності наукових відкриттів, в тому числі - особливої запису десяткових дробів.

Не дивно, що з відсотками в сучасному світі пов'язана маса казусів і незвичайних ситуацій. Люди деколи йдуть на неймовірні вчинки, щоб погасити кредит. Так, у 2009 році 42-річний американець Джон Ауито виплачував іпотечний кредит поштовими марками. Працівник пошти міста Макомб штату Мічиган вкрав дорогі марки на суму $20 тис. і продавав їх на загальновідомому у всьому світі онлайн-аукціоні "eBay". Виручені гроші чоловік пускав на оплату іпотечного кредиту. Джон досить швидко зізнався у скоєному вчинку, після чого поліція виписала ордер на його арешт. Чоловік працював на пошті з 2003 року. Красти марки, призначені для відправки в мережі роздрібної торгівлі він почав, коли його фінансове становище погіршилося.

Втім, з виплатою кредиту пов'язані і цілком щасливі і радісні історії. Наприклад, влітку 2013 року американський поліцейський Майкл Ді оформляючи кредит на новеньку Toyota Camry, навіть не припускав, що стане 50-мільйонним покупцем автомобіля Toyota в США. Toyota виплатила весь кредит за його «Кемрі», а в якості бонусу вручила родині щасливчика новенький кросовер Toyota RAV4.

Як правило, вивчати відсотки в школі починають у 4-5 класі. І навіть через багато років після здобуття середньої освіти ті, хто абсолютно не цікавляться математикою, можуть освіжити в пам'яті нескладні обчислення, пов'язані з відсотками. Відсотки розраховують від тієї чи іншої суми і ті, хто безпосередньо не стикається з економікою. Підвищення цін на споживчі товари, зростання або падіння акцій - всі ці дані повідомляються нам, як правило, у процентному співвідношенні.

Також необхідність у простих обчисленнях відсотків продиктована реаліями сьогодення: без грамотного підходу до обчислення суми відсотків можна укласти неприбуткові угоди, оформити невигідний кредит.

Щоб уникнути подібних ситуацій, експерти сервісу ULTRACASH радять уважніше розглядати умови кредитування. Наприклад, в основному за низьким відсотком за кредитом стоять приховані платежі, про які клієнт дізнається не відразу. "Крім того, варто співвідносити свої доходи і відсотки по кредиту. Насамперед, порадьтеся з кредитним менеджером, дізнайтеся суму повного погашення кредиту. Щоб уникнути додаткових нарахувань і штрафів слід вносити суму своєчасно", - радить директор ТОВ «УЛЬТРА ФІНАНС» Дмитро Маркус.

Підводячи підсумок "кредитної історії", хотілося б повідомити хорошу "фінансову" новину, яка завершує середину квітня 2016 року. На сайті головного фінансового органу країни повідомляється, що днями Національний Банк України пом'якшив валютні обмеження для фізосіб. В НБУ дозволили зараховувати на власні поточні рахунки фізичних осіб кошти в іноземній валюті, отримані від родичів в безготівковій формі.

Відповідні зміни до постанови НБУ № 365 від 16 вересня 2013 «Про порядок надходження коштів в іноземній валюті на поточні рахунки фізичних осіб в межах України» закріплені постановою НБУ № 256 від 12 квітня 2016 і набирають чинності 14 квітня 2016.

Поділитися:

Не пропускай новини, підпишись на нашу розсилку